fbpx
66-400 Gorzów / Sikorskiego 123/18
530433874
biuro@naturalniedlazdrowia.com.pl

Diety wegetariańskie

Dietetyk Gorzów Kamila Dulęba - Dziębowska

naturalnie dla zdrowia dieta wegetariańska

Wegetarianizm polega na wyłączeniu z jadłospisu produktów spożywczych pochodzących od zwierząt z różnych względów. Można wyróżnić kilka odmian tego modelu żywienia, które są mniej lub bardziej rygorystyczne.

 

Semiwegetarianizm, ta odmiana diety wegetariańskiej dopuszcza uzupełnienie diety produktami mlecznymi, jajkami oraz w ograniczonej ilości rybami i drobiem.

Laktoowowegetarianizm, charakteryzuje się tym, że wyklucza z diety mięso, ryby, i owoce morza, natomiast dopuszcza spożycie nabiału oraz jaj.

Laktowegetariznizm, ten rodzaj diety wegetariańskiej dopuszcza spożycie nabiału. W diecie laktoowowegetarian nie występuje mięso, ryby, owoce morza i jaja.

Bardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu jest weganizm. W dietach wegańskich z produktów spożywczych dostarczających składniki odżywcze brane są pod uwagę tylko produkty pochodzenia roślinnego, jak: warzywa, owoce, pestki, zboża czy też glony.

Wegetarianizm jak każda dieta eliminacyjna ma swoje zalety ale również wady.

Diety wegetariańskie w zależności od stopnia rygoru dietetycznego charakteryzują się brakiem składników odżywczych, którymi są: witamina B12, wapń, witamina D, żelazo i cynk. Składniki mineralne, jak wapń, żelazo czy cynk są w tym modelu żywienia trudniejsze do wykorzystania przez organizm (biodostępność).

Jeśli jesteś osobą dorosłą i decydujesz się na zastosowanie diety wegetariańskiej, przed jej zastosowaniem na własną rękę warto skontaktować się z dietetyk Kamila Dulęba Dziębowska w Gorzowie Wielkopolskim.

 

warzywa wegetarianizm naturalnie dla zdrowia
Dieta wegetariańska – Dietetyk Gorzów / Wągrowiec Kamila Dulęba Dziębowska „Naturalnie Dla Zdrowia”
Call Now Button