66-400 Gorzów / Piłsudskiego 47
530433874
biuro@naturalniedlazdrowia.com.pl

Mniszek lekarski

Dietetyk Kamila Dulęba Dziębowska zaprasza do wizyt online oraz stacjonarnie do Gabinetu dietetycznego w Gorzowie oraz w Wągrowcu

Mniszek lekarski naturalnie dla zdrowia dietetyk kamila dulęba dziębowska

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale Web.)


   Mniszek lekarski jest rośliną, która rośnie na łąkach, polach i trawnikach. Surowcem zielarskim są korzenie mniszka, kwiatostany oraz ziele mniszka. Na szczególną uwagę zasługują pączki mniszka.

   Wszystkie z tych surowców mają podobne działanie: pobudzają wydzielanie soków trawiennych, działają żółciopędnie oraz moczopędnie. Najczęściej stosowane są kwiatostany oraz korzenie mniszka.

   Kwiatostany mniszka lekarskiego zawierają barwniki ksantofilowe, flawonoidy, składniki mineralne, jak: potas, magnez, siarkę i krzem. W zielonych częściach rośliny obecne są znaczne ilości chlorofilu.

   Duszone pączki mniszka z dodatkiem oliwy z oliwek czy masła klarowanego jako dodatek do dania na bazie mięsa, ryby czy kaszy to jedna z moich ulubionych potraw z ziół. Pączki mniszka zbieramy w pierwszych dwóch tygodniach maja i tylko w tym okresie można przygotować tę pyszną i wzmacniającą potrawę. Są doskonałą alternatywą dla nowalijek, które pojawiają się w warzywniakach, ponieważ jeśli zbierane są z dala od dróg i pól są niezanieczyszczone i bardziej odżywcze niż pryskana rzodkiewka czy sałata.

   Jeśli mamy czas i cierpliwość to można nazbierać większą ilość pączków mniszka lekarskiego i zamrozić.


Przepis na duszone pączki mniszka lekarskiego:

Skład:

 • dwie garście pączków mniszka ( nie rozkwitnięte bez szypułek)
 • 1-2 łyżeczki oliwy z oliwek lub masła klarowanego
 • sól do smaku

Wykonanie:

   Pączki mniszka lekarskiego umyj, następnie umieść na patelni pod przykryciem i ogrzewaj na wolnym ogniu aż zmiękną i zmniejszą swoją objętość. Pod koniec dodaj tłuszcz ( oliwę z oliwek lub masło klarowane). Przypraw do smaku solą.


Mniszek lekarski Przepis na Duszone pączki z mniszka lekarskiego Dietetyk Kamila Dulęba Dziębowska


Opracowała Kamila Dulęba – Dziębowska, dietetyk Gorzów Wielkopolski

d

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Call Now Button