Pomidor ( Lycopersicum esculentum)
Pomidor pochodzi z Ameryki Południowej. Po odkryciu Ameryki Hiszpanie przywieźli roślinę do Europy. Początkowo pomidory były roślinami ozdobnymi i leczniczymi, a ich liście uważano za trujące. W XVIII wieku zaczęto je uprawiać jako warzywa. W Polsce pomidory pojawiły się w pierwszej połowie XIX wieku.
Wartość odżywcza
Roślina ta jest bardzo cennym źródłem potasu (353 mg w 100g) , natomiast charakteryzuje się niskim poziomem sodu. Obfituje w karotenoidy, głównie beta – karoten (408mikrogramów) i likopen. Ponadto dostarcza sporej ilości witaminy C.
Produkty spożywcze zawierające przetworzone pomidory w skoncentrowanej ilości ( koncentrat pomidorowy, sosy na bazie pomidorów) charakteryzują się największą zawartością likopenu w porównaniu do świeżych pomidorów. Należy zwrócić uwagę, żeby surowiec – dojrzałe pomidory wykorzystywane do produkcji koncentratu lub sosu pomidorowego nie były spleśniałe.
Pomidor należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Jak wszystkie rośliny z tej rodziny zawiera w swoim składzie alkaloid, który może wywoływać reakcje alergiczne.
Dodatek tłuszczu do potraw zawierających karotenoidy sprzyja ich wchłanianiu.
Badania kliniczne wykazały, że witamina E, selen i likopen odgrywają duże znaczenie w zapobieganiu rozwojowi nowotworu gruczołu krokowego.
Opracowała Kamila Dulęba – Dziębowska, dietetyk Gorzów Wielkopolski