66-400 Gorzów / Piłsudskiego 47
530433874
biuro@naturalniedlazdrowia.com.pl

Jabłko

Dietetyk Kamila Dulęba Dziębowska zaprasza do wizyt online oraz stacjonarnie do Gabinetu dietetycznego w Gorzowie oraz w Wągrowcu

Jabłko naturalnie dla zdrowia scaled

Jabłko –  (Pomum)


   Najcenniejszym składnikiem jabłek są pektyny i związki fenolowe – wymiatają wolne rodniki. Najbardziej znana jest kwercetyna i kampferol. Kwercetyna jabłek chroni naczynia krwionośne zapobiegając utlenianiu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) przez wolne rodniki. Cholesterol po utlenieniu staje się prekursorem do powstania patologicznych zmian w ścianie tętnic. Efekt przeciwutleniający wzmacnia obecna w jabłkach ( w największej ilości pod skórką) witamina C.

   Jabłka są najczęściej spożywanym owocem w naszym kraju, dlatego są jednym z głównych źródeł witaminy C ( jedno 100 gramowe jabłko dostarcza prawie 10 mg witaminy C).

   Obecne w owocu kwasy organiczne, głównie jabłkowy i cytrynowy pobudzają pracę przewodu pokarmowego.

   Na szczególną uwagę zasługuje błonnik rozpuszczalny zawarty w jabłkach. Występuje on jako pektyny w miąższu, natomiast skórka jest doskonałym źródłem błonnika, który stanowi celuloza ( błonnik nierozpuszczalny). Pektyny jabłek sprzyjają rozwojowi pożytecznej flory bakteryjnej jelit.

   Bardzo ważne jest, żeby surowiec do spożycia nie był obity i zepsuty, ponieważ stwarza to zagrożenie wniknięcia do organizmu patuliny – metabolitu pleśni. Jej duże stężenie w organizmie może wykazywać działanie mutagennie i teratogenne.  

   Jabłka obfitują również w fruktozę, która nadaje im słodki smak. W zależności od gatunku jabłka i stopnia jego dojrzałości różna jest w nim zawartość tego cukru owocowego.

Jablon naturalnie dla zdrowia jablko


Opracowała Kamila Dulęba – Dziębowska, dietetyk Gorzów Wielkopolski

     

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Call Now Button