Awokado – Smaczliwka (Persea Mill.)
Awokado pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i południowej. Do Europy owoc dotarł w XV/XVI wieku. Majowie i Aztekowie spożywali awokado i cenili owoc za smak, skoncentrowane źródło składników odżywczych i maślaną konsystencję.
Wartość odżywcza:
Awokado w porównaniu z innymi owocami cechuje duża zawartość tłuszczu. W składzie kwasów tłuszczowych przeważają w awokado kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Zawartość cennych tłuszczy daje uczucie sytości.
Spośród składników mineralnych awokado zawiera najwięcej potasu. Jest zasobne w witaminę A pochodzenia roślinnego, witaminę E oraz w foliany.
Smaczliwka jest wysokokaloryczna: ½ sztuki dużego owocu (około 150g) to 240kcal.
Dietetyk Kamila Dulęba Dziębowska zaleca żeby owoc ten był spożywany na surowo, zaraz po wydrążeniu z łupinki, ponieważ w obecności tlenu szybko zmienia kolor (ciemnieje). Po wydrążeniu można owoc również skropić sokiem z cytryny co opóźni jego ciemnienie.
Pasta z czosnkiem i awokado:
Skład:
- 1/2 sztuki średniej wielkości awokado
- 2 ząbki czosnku
- sól
- pieprz
- sok z cytryny, limonki
- posiekany koperek lub czosnek niedźwiedzi
Wykonanie:
Wydrążyć miąższ z połowy awokado. Do miąższu dodać wyciśnięty lub roztarty czosnek, sól, pieprz i sok z cytryny. Wszystkie składniki wymieszać za pomocą widelca do uzyskania konsystencji pasty. Na końcu dodać posiekaną zieleninę ( koper lub świeże liście bazylii). Wszystkie składniki wymieszać. Pastę podawać do chleba lub do jajek.
Pasta z awokado na sposób meksykański:
Skład:
- ½ sztuki średniej wielkości awokado
- sól
- sok z cytryny
- 1 łyżeczka posiekanej czerwonej cebuli
- 1 łyżeczka posiekanych liści kolendry
- 1 średni pomidor
- 2 ząbki czosnku
- pieprz cayenne ( szczypta)
Wykonanie:
Wydrążyć miąższ z połowy awokado. Do miąższu dodać wyciśnięty lub roztarty czosnek, sól, pieprz cayenne i sok z cytryny. Wszystkie składniki wymieszać za pomocą widelca do uzyskania konsystencji pasty.
Pomidora po umyciu obrać, pokroić w drobną kostkę, dodać do pasty. Na końcu dodać do pasty posiekane liście kolendry oraz drobno posiekaną cebulę. Pastę wymieszać z pokrojonym w kostkę pomidorem i zieleniną.
Opracowała Kamila Dulęba – Dziębowska, dietetyk Gorzów Wielkopolski