Jarmuż (Brassica oleracea) należy do rodziny warzyw kapustnych.
Warzywo to cechuje wysoka zawartość składników odżywczych, głównie wapnia, magnezu, witaminy E, folianów i luteiny.
Dwa średniej wielkości liście dostarczają aż 160mg wapnia, 120mg witaminy C oraz 101mg glukozynolanów (bioaktywnych związków niezbędnych w profilaktyce chorób nowotworowych), co klasyfikuje to warzywo zaraz po brukselce. Dla porównania brokuł zawiera 62mg glukozynolanów w 100g. Chcąc uzyskać najwyższą aktywność przeciwnowotworową warzywa należy je spożywać na surowo lub jako surowy dodatek wchodzący w skład potraw.
Pieczone liście jarmużu:
Skład:
- 10 liści zielonego jarmużu
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- sól
- papryka słodka
Wykonanie:
Liście dokładnie umyć, podzielić na pół i rozłożyć na papierze do pieczenia w rozgrzanym piekarniku. Warzywo skropić oliwa z oliwek, przyprawić solą lub słodką papryką.
Pieczone liście jarmużu mogą stanowić dodatek jako warzywo do obiadu, kolacji lub jako odrębna przekąska, szybka do przygotowania. Czas pieczenia to około 7 minut.
Jesienna zupa z jarmużem i czosnkiem:
Skład:
- 2 średniej wielkości liście zielonego jarmużu
- 1 mały ziemniak
- mały kawałek selera
- 1 mała marchewka
- 1 mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- sól, pieprz do smaku
- 1 łyżeczka masła lub oliwy z oliwek
- bulion warzywny lub rosół 2 szklanki
Wykonanie:
Warzywa (marchew, seler, jarmuż) dokładnie umyć. Cebulę i czosnek obrać, umyć, posiekać i poddusić w rondelku wraz z masłem lub oliwą z oliwek. Następnie dodać pokrojone w kostkę pozostałe warzywa ( marchew, ziemniak) oraz rozdrobnione liście jarmużu. Całość ugotować w bulionie około 15 minut.
Opracowała Kamila Dulęba – Dziębowska, dietetyk Gorzów Wielkopolski