66-400 Gorzów / Piłsudskiego 47
530433874
biuro@naturalniedlazdrowia.com.pl

Bluszczyk kurdybanek

Dietetyk Kamila Dulęba Dziębowska zaprasza do wizyt online oraz stacjonarnie do Gabinetu dietetycznego w Gorzowie oraz w Wągrowcu

Kurdybanek Bluszczyk dietetyk online Kamila Dulęba Dziębowska naturalnie dla zdrowia

Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea L. jest ziołem, które można konsumować bez skutków ubocznych, nie jest szkodliwy gdy jest spożywany doustnie przez człowieka, natomiast wykazuje pozytywne wszechstronne zastosowanie na organizm.


   Bluszczyk Kurdybanek to z pozoru pospolite zielsko, a jednak bluszczyk kurdybanek posiada pozytywne właściwości w problemach trawiennych. Polecany przy niestrawności i zaparciach. Działa korzystnie na pracę wątroby poprzez zwiększone wydzielanie żółci. Żółć produkowana jest przez wątrobę, następnie napływa do woreczka żółciowego. Podczas procesu trawienia następuje skurcz woreczka żółciowego i żółć wydzielana jest, żeby emulgować ( rozbijać na drobne kuleczki) tłuszcz pochodzący z pożywienia.  

   Ponadto kurdybanek reguluje przemianę materii i działa oczyszczająco ( usuwa z ustroju szkodliwe i zbędne produkty przemiany materii) oraz wzmacnia i odżywia organizm.

   Bluszczyk kurdybanek może być dodawany do potraw jako zamiennik lubczyka lub natki pietruszki. Stosowany jest jako poprawiająca strawność zielenina do omletów, jajecznicy, kanapek, past oraz jako wzmacniająca i nadająca aromat przyprawa do zup. Można z niego przygotować napar w postaci ziołowej herbatki.

 


Oczyszczająca wiosenna zupa z kurdybankiem:

 

 Skład:

 • 450-500ml wywar z mięsa i warzyw lub z samych warzyw
 • 2 średniej wielkości ziemniaki
 • 1/8 średniej sztuki marchewki
 • 2 garście ziela kurdybanka zebranego w czasie kwitnienia
 • sól do smaku
 • 2 łyżeczki świeżego masła lub masła klarowanego

kurdybanek bluszczyk - zupa z kurdybanka - zupa z bluszczykiem kurdybankiem

Zupa z bluszczykiem kurdybankiem


 

Wykonanie:

   Ziemniaka, marchew i ziele kurdybanka umyć. Ziemniaka i marchew pokroić w kostkę i ugotować w wywarze z warzywnym lub warzywno mięsnym. Pod koniec gotowania dodać masło, liście bluszczyku kurdybanka i sól do smaku. Zupę gotować jeszcze 5 minut, następnie doprawić do smaku.

 

   Zupę z kurdybankiem można zblendować i podawać jako zupę krem lub przygotować bez blendowania.


zupa z kurdybankiem - bluszczyk kurdybanek - naturalnie dla zdrowia

Zupa z kurdybankiem

   Jeśli nie masz pewności, że zioło które znalazłaś/ znalazłeś to bluszczyk kurdybanek to nie zbieraj takiego zioła. Lepiej zamiast kurdybanku dodaj do zupy lubczyk.


Opracowała dietetyk online Kamila Dulęba – Dziębowska

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Call Now Button